Archive

Archive

Almost four decades of the Kurzfilm Festival Hamburg: short and compact with festival atrailers, award winners and jury, as well as festival catalogue sorted by years. More information on the festival's focus and details on the films can be found in the respective catalogue. For longer digressions, time travels and a more detailed festival archive, please click here.

2021

Trailer

Kurzfilm Festival Hamburg 2021 - Flóra Anna Buda - Festivaltrailer

Awards & Jury

Jury International Comeptition

Chuko Esiri
Kirsten Tan
Tasja Langenbach
Nina Rodríguez
Marcel Derek Ramsay

Hamburg Short Film Award

This Day Won’t Last - Mouaad el Salem Belgien/Tunesien, 2020

Deframed Award

Nanu Tudor (My Uncle Tudor) - Olga Lucovnicova Belgien/Ungarn/Portugal, 2020

Candidate for the European Film Awards

Minnen (Memories) - Kristin Johannessen Schweden, 2020

Catalog

Here is the 2021 festival catalogue with all the info on the programme and films:

KATALOG PDF DOWNLOAD

2020

Trailer

Shortfilm Festival Hamburg 2020 Trailer - QUARANTINE CAROUSEL by Billy Roisz

Awards & Jury

Jury International Competition

Jihane Chouaib
Roger Alan Koza
Samir Karahoda

Hamburg Short Film Award

Sun Dog Dorian Jespers Belgien, Russian Federation 2020

Deframed Award

Where to Land Sawandi Groskind Finnland 2020

Candidate for the European Film Awards

Genius Loci Adrien Mérigeau France 2019

Catalog

Here is the 2020 festival catalogue with all the info on the programme and films:

KATALOG PDF DOWNLOAD

2019

Trailer

International ShortFilmFestival Hamburg Trailer 2019 - Rainer Kohlberger

Awards & Jury

Jury International Competition

Pela del Álamo
Ana David
Peter van Hoof
Jennifer Reeder
Pawel Wieszczecinski

International Competition Award

Past Perfect Jorge Jácome, Portugal 2019, 23:00 min

Special Mentions

Rise Bárbara Wagner, Benjamin de Burca, Brasilien/USA/Kanada 2019, 20:00 min

Deframed-Preis Preisträger:in

The Eddies Madsen Minax, USA 2018, 16:00 min

Catalog

Here is the 2019 festival catalogue with all the info on the programme and films:

KATALOG PDF DOWNLOAD

2018

Trailer

International ShortFilmFestival Hamburg Trailer 2018 - Nicolaas Schmidt

Awards & Jury

Jury International Competition

Carolina Ciuti
Per Fikse
Jelena Maksimovic

International Competition Award

Flores Jorge Jácome, Portugal 2017, 26:00 min

Special Mention

Una Luna de hierro Francisco Rodríguez Teare, Chile, Frankreich 2017, 28:35 min
Dit Learn Laure Prouvost, Großbritannien 2017, 15:00 min

Audience Award

Flores Jorge Jácome, Portugal 2017, 26:00 min

Catalog

Here is the 2018 festival catalogue with all the info on the programme and films:

KATALOG PDF DOWNLOAD

2017

Trailer

International ShortFilmFestival Hamburg Trailer 2017 - Willehad Eilers

Awards & Jury

Jury International Competition

Alexandre Larose
Salla Tykkä
Miguel Valverde

International Competition Award

Foyer Ismaïl Bahri, Frankreich 2016, 30:00 min

Audience Award

Mein Vater und ich Ali Tamim, Deutschland 2016, 28:45 min

Jury Deframed

Daniel Karolewicz
Juan David Gonzales Monroy
Marie Valentine Regan

Catalog

Here is the 2017 festival catalogue with all the info on the programme and films:

KATALOG PDF DOWNLOAD

2016

Trailer

International ShortFilmFestival Hamburg Festival Trailer 2016 - Dustin Grella

Awards & Jury

Jury International Competition

John Canciani
Anouk de Clerq
Jeanne Faust
Sarah Perks
Makino Takashi

Internationale Competition Award

Ears, Nose and Throat Kevin Jerome Everson USA 2016

Audience Award

Eine Villa mit Pinien Jan Koester Deutschland 2016

Jury Arte Shortfilm Award

Barbara Häbe
Dr. Catherine Colas

Catalog

Here is the 2016 festival catalogue with all the info on the programme and films:

KATALOG PDF DOWNLOAD

2015

Trailer

International ShortFilmFestival Trailer 2015 - weißer Trailer

Awards & Jury

Jury International Competition

Douwe Dijkstra
Joan Kristin Bleicher
Kate Mackay
Eva Schweizer
Joel Wanek

International Competition Award

Brouillard – Passage #14 Alexandre Larose, Kanada 2014, 10:00 min

Special Mention

Onni – The Joy of Everyday Life Sanna Liljander, Finnland 2014, 6:50 min

Audience Award

Symbolic Threats Mischa Leinkauf, Lutz Henke, Matthias Wermke, Deutschland 2014, 15:00 min

Catalog

Here is the 2015 festival catalogue with all the info on the programme and films:

KATALOG PDF DOWNLOAD

2014

Trailer

International ShortFilmFestival Trailer 2014 - Hanna Nordholt & Fritz Steingrobe

Awards & Jury

Jury International Competition

Sandro Aguilar
Barbara Engelbach
Joe Gerhardt
Anna-Karin Larsson
Paola Ruggeri

Hamburger Shortfilm Award

Sun Song Joel Wanek, USA 2013, 15:00 min, Experimentalfilm

Liberté-Audience Award

The Way Max Ksjonda, Ukraine 2013, 21:06 min, Kurzspielfilm

Jury NoBudget

Gunter Deller
Anna Gritz
Jorge López Navarrete

Catalog

Here is the 2014 festival catalogue with all the info on the programme and films:

2013

Trailer

International ShortFilmFestival Trailer 2013 - Kussszene by Peter Conelly

Awards & Jury

Jury International Competition

Marina Kozul
Andrew McVicar
Bjørn Melhus
Åsa Simma
Sari Volanen

Hamburger Shortfilm Award

2012 Makino Takashi, Japan 2013, 30:00 min., Experimentalfilm

Special Mention

Skinningrove USA 2012, 14:38 min., Dokumentarfilm

Liberté-Audience Award

Pouters Paul Fegan, Großbritannien 2012, 17:07 min., Dokumentarfilm

Catalog

Here is the 2013 festival catalogue with all the info on the programme and films:

KATALOG PDF DOWNLOAD

2012

Trailer

International ShortFilmFestival Trailer 2012 - Simon Ellis

Awards & Jury

Jury International Competition

Andrew Bird
Pamela Cohn
Pascale Faure
Claus Löser
Johannes Nyholm

Hamburger Shortfilm Award

Bahari Ahmed Ghoneimy, Ägypten 2011, 12:39 min., Kurzspielfilm

Special Mention

L’ ambassadeur & moi (The Ambassador & Me) Jan Czarlewski, Schweiz 2011, 15:35 min., Dokumentarfilm

Liberté Audience Award

The Centrifuge Brain Project Till Nowak, Deutschland 2011, 6:35 min., Kurzspielfilm

Catalog

Here is the 2012 festival catalogue with all the info on the programme and films:

KATALOG PDF DOWNLOAD

2011

Trailer

International ShortFilmFestival Trailer 2011 - Philip Widman

Awards & Jury

Jury International Competition

Elisabeth Bronfen
Jan Harlan
Marie Kjellson
Gordan Radovanovic
Iris Rottschäfer

Hamburger ShortFilm Award

Pour Toi Je Ferai Bataille (For you i will fight) Rachel Lang, Belgien 2010, 21:00 min., Kurzspielfilm

Special Mention

I’m Not the Enemy Bjørn Melhus, Deutschland 2011, 12:50 min., Experimentalfilm

Audience Award

Las Palmas Johannes Nyholm, Schweden 2011, 13:30 min., Kurzspielfilm
Jury No Budget Wettbewerb
Diana Linz
Andrea Martignoni
Kyros Kikos

Catalog

Here is the 2011 festival catalogue with all the info on the programme and films:

KATALOG PDF DOWNLOAD

2010

Trailer

International ShortFilmFestival Trailer 2010 - Stephan Flint Müller

Awards & Jury

Jury International Competition

Katrin Mersmann
Dr. Catherine Colas
Sabina Pop
Kirsten Ruber
Matthew Walker

Hamburger Competition Award

A perm Ran-hee Lee, Südkorea 2009, 18:36 min., Kurzspielfilm

Special Mention

Joél Hlynur Pálmason, Island 2009, 12:00 min., Kurzspielfilm

Audience Award

Ogorama François Alaux / Hervé de Crézy / Ludovic Houplain, Frankreich 2009, 16:05 min., Animationsfilm

Catalog

Here is the 2010 festival catalogue with all the info on the programme and films:

KATALOG PDF DOWNLOAD

2009

Trailer

International ShortFilm Festival Trailer 2009 - René Schöttler

Awards & Jury

Jury International Competition

Asitha Ameresekere
Chris Bohn
Jing Haase
Urszula Skassa
Pim Zwier

Hamburger Shortfilm Award

Letünt Világ (Lost World) Gyula Nemes, Ungarn 2008, 20:05 min., Dokumentarfilm

François-Ode-Award

Farseh Chob (The wooden Carpet) Abdolrahman Mirani, Iran 2008, 19:15 min., Dokumentarfilm

Audience Award

Kings of London Sean Conway, England 2008, 24:15 min., Kurzspielfilm

Catalog

Here is the 2009 festival catalogue with all the info on the programme and films:

KATALOG PDF DOWNLOAD

2008

Trailer

International ShortFilmFestival Trailer 2008 - Jürgen Kittel & Giuseppe Gagliano

Awards & Jury

Jury International Competition

Netalie Braun
Bren O’Callaghan
Jens Eder
Miranda Pennell
Holger Tepe

Hamburger Shortfilm Award

Dockpojken (Puppet Boy) Johannes Nyholm, Schweden 2008 Kurzspielfilm, 26:36 Min, schwedisch mit engl. UT

François-Ode-Award

Josh Govinda van Maele, Luxemburg 2007 Kurzspielfilm, 14:40 Min, luxemburgisch mit engl. UT

Special Mentions

Sieng – Ngieb (Silence) Sivaroj Kongsagul, Thailand 2007 Kurzspielfilm, 17:45 Min, thailändisch mit engl. UT
Mompelaar (Mumbler) Marc Roels & Wim Reygaert, Belgien 2007 Kurzspielfilm, 22:00 Min, niederländisch mit engl. UT
Going to Sleep is Something Absolutely Certain in Life Paolo Pennuti, Italien 2007 Dokumentarfilm, 20:00 Min, englisch

Catalog

Here is the 2008 festival catalogue with all the info on the programme and films:

KATALOG PDF DOWNLOAD

2007

Trailer

International ShortFilmFestival Trailer 2007 - Augustin Gimel

Awards & Jury

Jury International Competition

Carol Mansour
Philip Ilson
Veton Nurkollari
Anna Berger
Erik Hemmendorf

Jury Award

Lampa cu caciula (The Tube with a Hat) Radu Jude, Rumänien 2006 Kurzspielfilm, 23:20 min

Francois-Ode-Award

Bare Santana Issar, Indien 2006 Dokumentarfilm, 11 min

Special Mentions

La Leson de Guitare (The Guitar Lesson) Martin Rit, Frankreich 2006 Kurzspielfilm, 17:42 min
Soft Simon Ellis, England 2006 Kurzspielfilm, 14:06 min

2006

Trailer

International ShortFilmFestival Trailer 2006 - Jörg Wagner & Georg Krefeld & Viktor Marek

Awards & Jury

Jury International Competition

Anna Abrahams
Dusan Gligorov
Matt Hulse
Fabrice Marquart
Anneke Kim Sarnau

Hamburger Shortfilm Award

o.T. (untitled) von Anna Berger Deutschland 2005, 11:44 Min., Experimenteller Kurzspielfilm

Francois-Ode-Award

Du Soleil En Hiver von Samuel Gollardey Frankreich 2005, 18:43 Min., Dokumentarfilm

Special Mention

A bras le corps von Katell Quillevere Frankreich 2005, 19:00 Min., Kurzspielfilm
Eletrodom�stica von Kleber Mendon�a Filho Brasilien 2005, 22:00 Min., Kurzspielfilm
Elukka von Tatu Pohjavirta Finnland 2005, 27:52 Min., Animationsfilm

2005

Trailer

International ShortFilmFestival Trailer 2005 - Raumschiff by Judith Lewis & Bernard Gigounon

Awards & Jury

Jury International Competition

Prof. Dr. Wolfgang Beilenhoff
Karlo funk
Samm Haillay
Shirin Naderi
Esther Rots

Hamburger Shortfilm Award

After the Rain (Posle doschdja), Dusan Gligorov, Russland 2004, Kurzspielfilm, 13:30 Min., 35 mm

Francois-Ode-Award

Scene 6882 from my Life (Scen 6882 ur mitt liv), Ruben �stlund, Schweden 2004, Kurzspielfilm, 8:00 Min.,35 mm

Special Mentions

The Straight and Narrow (Le droit chemin), Mathias Gokalp, Frankreich 2004, Kurzspielfilm,12:30 Min., 35 mm
Optical Sound (Optinen ��ni), Mika Taanila, Finnland 2005, Experimentalfilm, 6:00 Min., 35 mm

2004

Trailer

Internationales KurzFilmFestival Trailer 2004 - Jim Lacy & Katrin Albers

Awards & Jury

Jury International Competition

Anja Reschke
Carol Morley
Alexander Mirimov
Mado le Fur
Rudolph Monster

Hamburger Short Film Award

»Two Cars, One Night« von Taika Waititi, Neuseeland 2003, Kurzspielfilm, 11’12 Min., 35 mm

François-Ode-Award

»The Last Uncounted Village« (Akharin roustaye sarshomari nashodeh) von Shahram Alidi, Iran 2003, Dokumentarischer Kurzspielfilm, 14’30 Min., 35 mm

Special Mentions

»Le principe du canapé« aus Frankreich von Mike Guermyet und Samuel Hercule
»Alt i alt« aus Norwegen von Torbjørn Skårild
»Ward 13« aus Australien von Peter Cornwell

2003

Trailer

International ShortFilmFestival Trailer 2003 - Jim Lacy & Katrin Albers & Daniel Haude

Awards & Jury

Jury International Competition

Basak Emre
Dr. Claudia Gladziejewski
Rudolf Worschesch
Maike Mia Höhne
Thom Palmen

Hamburger Short Film Award

»The most beautiful Man in the World« von Alicia Duffy (England 2002, 35 mm CS, 5’33 Min)

François-Ode-Award

»Otpusk V Noyabre« (Vacations in November) von Pavel Medvedev (Russland 2002, 35 mm, 19’50 Min.)

Special Mentions

»Les Baisers des autres« von Carine Tardieu (Frankreich 2002, 35 mm, 13'37 Min.)

2002

Trailer

International ShortFilmFestival Trailer 2002 - Kathrin Albers & Jim Lacy & Daniel Haude

Awards & Jury

Jury International Competition

Buket Alakus
Karen Rais-Nordentoft
Nicholas Schmerkin
Fien Troch
Simon Ellis

Hamburger Short Film Award

»Best Man« von Becky Brazil (Schottland 2001, 35 mm, 16’45 Min)

François-Ode-Award

»A Close Up On Bintou« von Fanta Régina Nacro (Burkina Faso 2001, 35 mm, 31’19 Min.)

Audience Award

»Hero« von Paul Whittington (England 2001, 35 mm, 11’ Min.)

2001

Trailer

International ShortFilmFestival Trailer 2001 - Björn Zielaskowsky

Awards & Jury

Jury International Competition

Alexander Kott
Pawel Lozinski
Sylke Gottlebe
Nicole Reinhard
Iñigo Trojaola

Hamburger Short Film Award

"Field" von Duane Hopkins (England 2000)

Francois-Ode-Award

"Copy Shop" von Virgil Widrich (Österreich 2001)

Audience Award

"Telling Lies" von Simon Ellis (England 2000)

2000

Trailer

International ShortFilmFestival Trailer 2000 - Jörg Wagner & Stefan Prehn

Awards & Jury

Jury International Competition

Marja Pallassalo
Ben van Lieshout
Stuart Banyard
Katharina Wolkenhauer
Nikolaj Nikitin

Hamburger Short Film Award

Pugalo von Alexander Kott (Russland 2000)

François-Ode-Award

Ring of Fire von Andreas Hykade (Deutschland 2000)

Special Mentions

Hongkong (HKG) von Gerard Holthuis (Niederlande 1999)
Brother von Adam Elliot (Australien 1999)
Silverstar von Harry Flöter und Jörg Siepmann (Deutschland 2000)

1999

Trailer

International ShortFilmFestival Trailer 1999 - Jim Lacy & Daniel Haude

Awards & Jury

Jury International Competition

Ronald Bergan
Achim Forst
Anne Marie Kürstein
Anne Seligmann
John Smith

Hamburger Short Film Award

  1. Preis "De Zone" von Ben van Lieshout (NL 1999) - Dokumentarfilm
  2. Preis "Adiu Monde" von Sandra Kogut (F 1997) - Dokumentarfilm
  3. Preis "Vacancy" von Matthias Müller (D 1998) - Experimentalfilm

François-Ode-Award

"Ax" ("Land") von Kazim Öz (Kurdistan 1999) - Kurzspielfilm

Special Mentions

"Bun" von Susannah Gent (GB 1998) - Experimentalfilm
"Mi lyubbwi ne videli" von Murat Mamedov (Ukraine) – Inszenierter Dokumentarfilm
"Guy’s Dog" von Rory Bresnihan (IRL 1998) - Animationsfilm

1998

Trailer

International ShortFilmFestival Trailer 1998 - Stephen McKee & Calvin McBride

Awards & Jury

Jury International Competition

Susannah Gent
Daniel Greaves
Angela Haardt
Markus Schaefer
Caspar Stracke

Jury Award

  1. „Blight“ von John Smith
    (Drei zweite Preise)
  2. „I Just Want to Kiss You“ von Jamie Thraves
  3. „Alone. Life Wastes Andy Hardy“ von Martin Arnold
  4. „Possum“ von Brad McGann

Special Mentions

„Linear Dreams“ von Richard Reeves
„What’s the Deal“ von Robert Mac

François Ode-Award

„Un jour“ von Marie Paccou

1997

Trailer

International ShortFilmFestival Trailer 1997 - Kurzfilm Agentur Hamburg e.V.

Awards & Jury

Jury International Competition

Mirabelle Fréville
Ben Hopkins
Thomas Jahn
Antonis Papadopoulos
Toril Simonsen

Hamburger Short Film Award

„Flatworld“ von Daniel Greaves

Special Mentions

„The Wind of Changes“ von Phil Mulloy
„Tout doit disparaitre“ von Jean-Marc Moutout
„Pigen som var søster“ von Pernille Fischer Christensen
„The Film of Her“ von Bill Morrison
„Ostern – Eine Geschichte der Hasenzivilisation“ von Franz Winzentsen

François Ode-Award

„O Bolo (Felicidade e… - Part 2)“ von Jose Roberto Torero

1996

Trailer

International ShortFilmFestival Trailer 1996 - Meierstein

Awards & Jury

Jury International Competition

Kathleen Drumm
Kevin Franklin
Dieter Kosslick
Mariam Niroumand
Jay Rosenblatt

Jury Award

zu gleichen Teilen an:
„Reconstruction“ von Laurence Green
„National Achievement Day“ von Ben Hopkins

Francois Ode-Award

„The Beach“ von Dorthe Scheffmann

Best Animation Film

„Quest“ von Tyron Montgomery

1995

Trailer

International ShortFilmFestival Hamburg 1995 - Tony Hill

Awards & Jury

Jury International Competition

Alexander Shpilyuk
Sandrine Faucher
Pål Sletaune
Una Feely
Arthur Omar

Hamburger Short Film Award

„The Smell of Burning Ants“ von Jay Rosenblatt

Francois Ode-Award

„Gbanga-Tita“ von Thierry Knauff

Best Animation Film

„Ah Pook is Here“ von Philip Hunt

1994

Trailer

International ShortFilmFestival Hamburg 1994 - Cornelius Schepansky & Matthias Voucko

Awards & Jury

Jury International Competition

Claude Halter
Zita Carvalhosa
Didi Danquart
Barbara Kamp
Christoph Settele

Hamburger Short Film Award

„Eating Out“ von Pal Sletaune

Best Animation Film

„Gogs“ von Sion Jones, Deinol Morris, Michael Mort

Francois-Ode-Award

„Loop“ von Maciej Wszelaki

1993

Trailer

International ShortFilmFestival Trailer 1993 - Robert Bramkamp

Awards & Jury

Jury No Budget

Cornelia Klauß
Edgar Langer
Bettina Bay
Wenzel Storch
Elfriede Schmitt

No Jury Award, because:

Wenzel Storch: „Es war kein einziger Film dabei, der es verdient hätte, den Preis zu bekommen. Meine Favoriten liefen sowieso auf der Trash Nite.“ Die 5000 DM gingen an die neu gegründete Kurzfilmagentur.

Audience Award

  1. „Dinner with Malibu“ von Jon Carnoy
  2. „The Bird Lover“ von Arsen Anton Ostojic
  3. „Cat’s Cradle“ von Liz Hughes

Jury Steppin’ Out

Ruth Jäger
Heinz Emigholz
Roger Gonin
Pia Frankenberg
Kirsi Kinnunen

1992

Trailer

International ShortFilmFestival Trailer 1992 - Christian Pötschke & Andreas Senn

Awards & Jury

Jury No Budget

Matthias Müller
Herdis Pabst
Jochen Politt
Hanna Nordholt
Fritz Steingrobe

No Budget Jury Award

  1. Preis „Nicolae & Elena“ von Richard Vetterli
  2. Preis „Lark“ von Spiro Kyriacou

Audience Award

„Lark“ von Spiro Kyriacou

Jury Steppin’ Out

Marianne Bergmann
Roland Klick
Christine Gendre
Marja Pensala
Hubert Sielecki

1991

Trailer

International ShortFilmFestival Trailer 1991 - Christian Pötschke & Andreas Senn

Awards & Jury

Jury NoBudget

Christoph Schlingensief
Anna Hoffmann
Peter Körte
Maija-Lene Rettig
Francois Ode

NoBudget Jury Award

Zu gleichen Teilen an:
„Hundur Hundur“ von Sigurbjörn Adalsteinsson
„House without a Home“ von Chris Hume
„Radio Radio“ von Hanna Nordholt und Fritz Steingrobe

Audience Award

  1. „Night of the Living Bread“ von Kevin S. O’Brien
  2. „Buchholz bleibt!“ von Martin Kirchberger

Steppin Out Competition

1990

Trailer

International ShortFilmFestival Trailer 1990 - Joachim Bode

Awards & Jury

Jury

Ildikó Enyedi
Joaquim Pinto
Wolfgang Lauenstein
Richard Philpott
Peter Tscherkassky
Andrea Kunsemüller

Jury Award

„Die Unerträgliche Unerklärlichkeit des Unerträglichen“ von Andreas Horn
„Die Heldin. Opfer. Der Herd“ von Sybille Stürmer
„Hoi-Polloi“ von Andrew Kötting

1989

Trailer

International ShortFilmFestival Trailer 1989 - Cornelius Schepansky & Matthias Voucko

Awards & Jury

Jury

Adrienne Göhler
Kirsten Ellerbrake
Margit Czenki
Werner Nekes
Tevfik Baser
Nicolaus Schröder
Werner Grassmann

Jury Awards

  1. „Between“ von Claudia Schillinger
    Drei 2. Preise:
  2. „Pesce Pesce“ von Max Andersson
  3. „Interview“ von Hanna Nordholt und Fritz Steingrobe
  4. „White Screen“ von Volker Schreiner

1988

Trailer

International ShortFilmFestival Trailer 1988 - Ulrich Schaper

Awards & Jury

No Budget Competition

Jury Section Film

Conny E. Voester
Dr. Thorsten Teichert
Dr. Dietrich Kuhlbrodt
Thorsten Alisch
Michael Kuball

Section Film Jury Awards

  1. „Swing“ von Joachim Bode
  2. Preis zu gleichen Teilen:
    „Hungerstreik – Isolationshaft“ von der Video Werkstatt Kanzlei Zürich
    „Der General“ von Schmelz Dahin

1987

Trailer

International ShortFilmFestival Trailer 1987 - LAG Film Hamburg e.V.

Awards & Jury

Film Jury

Ursula Monn
Dr. Inge Volk
Swantje Siebke
Christoph Terhechte
Sandor Vaczy

Jury Award

  1. „Epilog“ von Christiane Heuwinkel & Matthias Müller
  2. „Bump & Bump“ von Caspar Stracke

Audience Award „Goldener Colt“

  1. „Fünf gingen vorbei als die Linsen überkochten“ und „Denen ihr Spiel“ von Hanna Nordholt und Fritz Steingrobe
  2. „Das Rendezvous“ von Matthias Bruhn

Video Jury

Rüdiger Seigies
Hans Nieswandt
Christa Thelen
Felix Grassmann
Manfred Oppermann

1986

Awards & Jury

Audience Award

„Aufgeräumt“ von Klaus Weller

1985

Awards & Jury

First Festival

No prices

SEARCH
ENG / DE

  • No results